Czym się różnią zdjęcia reklamowe i wizerunkowe od produktowych?


2 (1)

Zdjęcie wizerunkowe mają przede wszystkim zachwycać odbiorcę muszą zapadać w pamięć, opowiadać pewną historię zgodną z harmonią i filozofią firmy. Służą do budowania pozytywnego wizerunku, muszą nieść przekaz zgodnie z założeniami firmy. Zdjęcia reklamowe są dużo droższe od zdjęć produktowych ponieważ trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, czas, światło aby stworzyć te wyjątkowe obrazy. Po prostu potrzeba dużo więcej czasu aby takie zdjęcia uzyskać.

Wizerunek firmy jest najważniejszy bo przecież według starego powiedzenia „jak Cię widzą tak Cię piszą”, a ludzie kupują oczami. Zdjęcia produktowe przede wszystkim muszą w ciekawy sposób jasno i wyraźnie przedstawiać piękno produktu oraz jego walory ze 100% – procentowym odzwierciedleniem ich kolorów.

 

Postprodukcja zdjęć.


Jest to bardzo ważny czynnik który ma olbrzymi wpływ na efekt końcowy pracy. Zdjęcia nawet dobrze wykonane mogą zostać zepsute podczas procesu postprodukcji. Jest wielu fotografów którzy sobie z tym nie radzą i męczy ich ten etap, wówczas korzystają z zewnętrznych retuszerów zdjęć. Jest to i tak lepsze rozwiązanie niż samemu robić coś czego się do końca nie czuje pod warunkiem oczywiście że retuszer spełni oczekiwania klienta…

Ja osobiście bardzo lubię ten proces pozwala on na zbudowanie odpowiedniej atmosfery i klimatu zdjęć. Wykorzystuję do tego moją wiedzę i doświadczenie. Bardzo przydatne okazały się również podstawy malarstwa klasycznego na płótnie, nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale dobry retuszer musi rozumieć techniki malarstwa oraz anatomię ludzkiego ciała 🙂 tak jak dobry fotograf musi stale obserwować światło. Lubię kontrolować obraz na każdym etapie jego tworzenia od zaplanowania zdjęć po postprodukcję pozwala mi to na uzyskanie zaplanowanego efektu końcowego.

Jeszcze przed sesją ustalam z klientem jak ma wyglądać postprodukcja tak aby materiał zdjęciowy dobrze przygotować pod klimat zdjęć, następnie po sesji wysyłam dwa trzy zdjęcia jako wyznacznik standardu postprodukcji zdjęć do ostatecznego zaakceptowania przez klienta.

 

Jaką modelkę, wizażystę, fotografa, jaki zespół wybrać?


Schemat wyboru ekipy jest podobny do schematu wyboru fotografa przede wszystkim należy sprawdzić portfolio, twórczość oraz dorobek i referencje ekipy.

To jasne, że oprócz fotografa to wizażysta, fryzjer, stylista oraz modelka odgrywają bardzo ważną rolę podczas sesji zdjęciowej, a ich możliwości mają olbrzymi wpływ na efekt końcowy. Makijaż do sesji zdjęciowych czy makijaż filmowy różni się od makijażu dziennego pod wieloma względami szczególnie jeśli zdjęcia są planowane w studio z użyciem światła studyjnego. Dziś fotografia fashion, beauty, czy galmour bez udziału profesjonalnej wizażystki i fryzjerki praktycznie nie istnieje. Profesje fotograf, wizażysta, fryzjer, stylista istnieją jedna obok drugiej, a kombinacja i połączenie sił profesjonalnego zespołu może bardzo pomóc w uzyskaniu wspaniałych efektów sesji.

Jeśli chodzi o wybór modelki sprawa tez nie jest do końca prosta o ile nie jest to sprawdzona modelka z którą już mieliśmy przyjemność współpracować, często ze względu na wysokie koszty agencyjne korzystamy z modelek bez agencyjnych tak zwanych profesjonalnych freelancerek w tym przypadku obejrzenie samego portfolio modelki może nie wystarczyć gdyż zdjęcia prezentowane przez modelkę w portfolio mogły być wykonane dużo wcześniej i mogą być nie aktualne a nas interesuje wygląd obecny modelki. W takiej sytuacji polecam poproszenie modelki o przysłanie tak zwanych aktualnych polaroidów, zdjęć naturalnych bez makijażu i bez obróbki oraz o potwierdzenie dokładnych wymiarów.

Przewaga pracy z modelkami „agencyjnymi” jest taka, że to właśnie agencja zajmuje się takimi detalami i jest gwarancją „jakości” oraz podnosi prestiż sesji. Osobiście współpracuję zarówno z topowymi modelkami freelancerkami, ale mam też dobre kontakty z kilkoma świetnymi agencjami modelek . Nie narzucam tej kwestii klientom wybór ostateczny jaką modelkę wybrać zostawiam ostatecznie klientom.

 

Gdzie robić zdjęcia, jakie plenery wybierać, a może jednak studio?


1 (1)

Czy w studio czy w plenerze to zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać oraz jakie zastosowanie i przekaz mają nieść zdjęcia. Plener ma tyle samo przewag nad studiem co studio nad plenerem, więc przy wyborze tej kwestii należy kierować się jedynie zastosowaniem zdjęć. Osobiście uwielbiam pracę w plenerze ze światłem zastanym, a malowanie światłem sprawia mi olbrzymią przyjemność – zapraszam do oglądania moich zdjęć plenerowych.

 

Gdzie jechać w plener?


Gdzie jechać w plener jest uzależnione od budżetu sesji, podróże kosztują ale jeśli nas stać to oczywiście polecam piękne plenery w krajach śródziemnomorskich gdzie światło jest piękne w większej części roku. Przy mniejszym budżecie robimy plenery w otaczającym nas terenie. Dobry fotograf jest w stanie zrobić świetne zdjęcia którymi się zachwycisz nawet na przysłowiowym trawniku za oknem naszego domu 😉 , a fotograf który nie ma doświadczenia w terenie mając nawet najpiękniejsze plenery świata nie potrafi wykorzystać ich potencjału. Jeśli planujesz zdjęcia plenerowe poproś fotografa o pokazanie jego możliwości w terenie…

Moja porada – czego unikać 🙂

Unikajcie przede wszystkim dziadostwa, tandety, taniochy, bylejakości i amatorszczyzny ludzi którzy udają fotografów, podszywają się pod wizażystki, fryzjerki, modelki itd… Tak jak ja unikam firm oraz projektantów którzy nimi nie są, a jedynym wyznacznikiem dobrego fotografa jest tania cena! Efekt końcowy zdjęć będzie świadczył o Was samych o Waszym poziomie i będzie Was reprezentował.

Ponoć punkt widzenia zależy od nas samych i chyba jest tak, że co oczy widzą to jest prawda, więc oglądajcie dokładnie prace przyszłych współtwórców ich dorobek, referencje oraz styl, jeśli macie wątpliwości poproście o „próbę możliwości” tak aby móc zweryfikować możliwości i umiejętności ekipy jeszcze przed sesją, to jest największy wyznacznik oraz punkt odniesienia – obecnie na rynku jest masa ludzi podających się za fachowców a tak naprawdę nimi nie są, przyjeżdżają na sesję i okazuje się że maja milion dziwnych wymówek i zastrzeżeń, a problem jest w nich samych.

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż częściowo przybliżyć tematykę sesji zdjęciowych, zapraszam do oglądania mojego portfolio, jeśli po obejrzeniu zdjęć stwierdzą Państwo że mój styl i estetyka są zgodne z Waszymi oczekiwaniami zapraszam do współpracy 🙂

 

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Kwiecień

 

3 (1) 4 (1) 5 (1)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *